Akhisar'da Engelliler Haftası Coşkuyla Kutlandı
Akhisar Haber NET
Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası, bu yıl da çeşitli etkinliklerle dolu bir programla kutlandı. Etkinlikler, TOKİ Zeytinkent İlkokulu bahçesinde düzenlenen törenle başladı.
Etkinlik, saat 10.30’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Programın sunuculuğunu TOKİ Özel Eğitim İlkokulu öğretmeni İkbal Akbulut yaptı. Açılış konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Erdem gerçekleştirdi. Süleyman Erdem, konuşmasında engellilerin sorunlarına dikkat çekerek, onların sosyal hayata kazandırılması ve yaşam standartlarının yükseltilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Erdem'in Konuşması
Erdem, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek, onları sosyal hayata kazandırmak, hayat standartlarını yükseltmek ve dünyaya onların penceresinden bakılarak toplumsal farkındalık oluşturulması amacıyla, Birleşmiş Milletlere üye ülkeler ile birlikte ülkemizde 10-16 Mayıs tarihlerini Engelliler Haftası olarak kutlamaktayız. Engellilik, yalnızca engeli olan bireylerin ya da ailelerinin sorunu değil, toplumu yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak dayanışmasını gerektiren bir konudur. Ülkemizde Sosyal Devlet anlayışı ile engelli hakları yasalarla güvence altına alınmıştır. Devletimiz, engellilerimizin hayat kalitesini yükseltmek ve bağımsız yaşamalarını sağlamak için sağlık, eğitim, ulaşım ve istihdam imkânları sunmaktadır. İlçemizde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören 202 otizm, 70 down sendromlu ve 763 hafif düzey zihinsel engelli öğrenci bulunmaktadır. 2023 yılında bu öğrenciler için 34 milyon 51 bin 668 TL, 2024 yılı Nisan ayında ise 4 milyon 571 bin 204 TL ödeme yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda, engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması ve çeşitli alanlarda başarılar elde etmeleri bizleri mutlu etmektedir. Engelliler Haftası vesilesiyle, toplumun her kesiminde hassasiyetin artmasını ve engelli bireylerimize mutlu ve huzurlu günler diliyorum.”
Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Yavuz Selim Ortaokulu Özel Eğitim Öğretmeni Selma Ayaz yaptı. Ayaz, engellilerin toplumdaki yerinin ve haklarının önemine vurgu yaparak, toplumun her kesiminde farkındalığın artmasının gerekliliğini dile getirdi.
Program, Kapaklı Zeliha Keskinoğlu Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerinin Zeybek gösterisiyle devam etti. Ardından, aynı okuldan Ayşe Demirel “Hastane Önünde İncir Ağacı” şarkısını seslendirdi. Yavuz Selim Ortaokulu Anasınıfı öğrencilerinin müzikli balon gösterisi, 7/A sınıfı öğrencisi Şevin Akyol’un "Biz Hepimiz Biriz" adlı şiiri okumasıyla etkinlikler sürdü.
TOKİ Özel Eğitim Uygulama Okulu I. ve II. Kademe öğrencilerinin "Ne Fark Eder Ki?" adlı müzik gösterisi ve "Mehter Marşı Gösterisi" büyük beğeni topladı. TOKİ Zeytinkent 2/B sınıfı öğrencileri ile Özel Eğitim Sınıfı öğrencilerinin müzikli gösterisi ve Yavuz Selim Ortaokulu 5/B sınıfı öğrencilerinin "İşaret Dili ile Hayat Bayram Olsa" şarkı gösterisi de etkinliklerde yer aldı. Yavuz Selim Ortaokulu Özel Eğitim Sınıfı öğrencilerinden Çetin Yılmaz'ın "Urfalıyım Ezelden" türküsünü söylemesi izleyicilerden büyük alkış aldı.
Yarışmalar ve Ödül Töreni
Programın son bölümünde, Yavuz Selim Ortaokulu öğrencilerinin şiirli pankart gösterisi ve özel eğitim öğrencilerinin bardak oyunu etkinliği yer aldı. Ayrıca, Engelliler Haftası kutlama programı kapsamında yapılan Yavuz Selim Ortaokulu resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.