Akhisar’da Zeytinyağı Analiz Laboratuvarı Açıldı
Haber Merkezi
Akhisar Aliya İzzetbegoviç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL), yürütmekte olduğu Simge Projesi ile mesleki teknik eğitimde çığır açan yenilikleri hayata geçirmeye devam ediyor. Proje kapsamında, Akhisar’da istihdam garantili simülasyonlu genç eğitimi projesi ile elektrikli araçlar ve zeytinyağı sıkım operatörlerine yönelik önemli bir eğitim fırsatı sunuluyor. Bu projenin en yeni ve önemli kazanımlarından biri ise, uygulama laboratuvarlarının kurulmuş olması.
Gıda teknolojileri alanında Verde AŞ’nin katkılarıyla donatılan yeni analiz laboratuvarı, bölgedeki zeytinyağı üreticileri için büyük bir yenilik getiriyor. Bu laboratuvarda, ilk kez zeytinyağı serbest yağ asitleri (oleik asit) analizleri başarılı bir şekilde yapılarak raporlandı. Laboratuvarın kurulumu ve donatımı sürecinde Akhisar’ın zeytinyağı üretiminde önde gelen isimlerinden Hakan Gökalp'in danışmanlığı da önemli bir rol oynadı. Bu iş birliği ile gerçekleştirilen analizler, Gıda Teknolojisi Alanı öğretmenleri Ceren Ceylan İbiş, Nagihan Yurtbilir Kurnaz ve Tuğba Çetinkaya tarafından başarıyla tamamlandı.
Simge Projesi yürütücüsü Süleyman Kollu, bu gelişmenin önemine değinerek, “Proje koordinatörümüz Kamile Gökalp, Ercan Yüksel ve proje ekibimizin gayretleri, Akhisar Zeytin İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile uyumlu çalışmamız, AKT Enerji AŞ ve Verde AŞ'nin hibe destekleri ile okulumuza böyle kapsamlı bir laboratuvarın kazandırılmasından dolayı mutluyuz. Emeği geçen herkese öncelikle teşekkür ediyoruz. Zeytin ve zeytinyağı üretiminde Türkiye'nin en önde gelen şehirlerinden biri olan Akhisar'da zeytinyağı ile ilgili test ve analizlerin yapılabilmesi önemli bir gelişme. Hedefimiz sadece analiz yapabilmek değil, akredite bir laboratuvar haline gelebilmek. Kısa süre sonra bunu da gerçekleştirebileceğimize inanıyorum. Eğitim kurumlarında bu tür uygulamalarla teorik kazanımların uygulanabiliyor olması çok önemli” dedi.
Okul Müdürü Mehmet Aksoy ise proje ekibine ve destek veren firmalara teşekkür ederek, “Bu güzel laboratuvarı okulumuza kazandıran projede emeği geçenlere, hibe desteğinde bulunan özel sektör temsilcilerine ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Bu laboratuvar, öğrencilerimize pratik eğitim imkanı sunarak onları mesleki anlamda daha donanımlı hale getirecek” ifadelerini kullandı.
Laboratuvarın kurulması, Akhisar’daki zeytinyağı üreticileri için de büyük bir avantaj sağlıyor. Artık zeytinyağı serbest yağ asitleri analizleri yerel olarak yapılabilecek, bu da hem kalite kontrol süreçlerini hızlandıracak hem de üreticilere önemli bir maliyet avantajı sağlayacak. Ayrıca, bu laboratuvarın akredite bir merkez haline gelmesiyle birlikte, ulusal ve uluslararası standartlarda analizler yapılabilecek, bu da bölgenin zeytinyağı sektöründeki rekabet gücünü artıracak.
Simge Projesi, bu yenilikçi adımlarıyla sadece öğrencilerin değil, aynı zamanda bölge ekonomisinin de gelişimine katkı sağlamaya devam ediyor. Proje sayesinde Akhisar, zeytinyağı üretiminde sadece Türkiye’de değil, dünya çapında da adından söz ettiren bir merkez olma yolunda ilerliyor.