Akhisar’ın kardeş şehrinde Ayvaz Dede Şenlikleri 513. Kez Düzenleniyor
Haber Merkezi
Bosna Hersek'in Prusac kasabasında, Boşnakların İslam'ı kabul etmelerinde önemli bir sembol olan Ayvaz Dede anısına düzenlenen 513. Ayvaz Dede Şenlikleri için atlılar çeşitli şehirlerden Prusac'a doğru yola çıktı. Bu şenlikler, Bosna Hersek'te yapılan en uzun soluklu etkinlik olarak bilinirken, ana etkinlik yarın gerçekleştirilecek.
Ayvaz Dede Şenlikleri, Boşnak kültüründe önemli bir yer tutan bir gelenek olarak her yıl düzenlenmektedir. Şenliklere katılmak üzere Karaula köyünde buluşan 89 atlı, renkli ve geleneksel kıyafetleriyle sabahın erken saatlerinde Prusac'a doğru yola çıktı. Boşnakların 500 yıldan fazla bir süredir bu geleneği sürdürdüğünü belirten Travnik Müftüsü Ahmed Adilovic, bu şenliklerin kimliklerini korumak için önemli olduğunu vurguladı ve halkı yarınki programa davet etti.
Katılımcılar arasında yer alan 71 yaşındaki Rasim Grandincic, her yıl bu yolculuğa katıldığını ve şenlikleri hiç kaçırmadığını ifade ederek, "Burada olmak her zaman aklımda ve sürekli bunun için hazırlanıyorum." dedi. 23 yaşındaki Dzeneta Pajic ise Ayvaz Dede'yi ziyaret etmek için süvarilerle ilk kez bir araya geleceği için mutlu olduğunu belirtti. 13 yaşındaki Ernad Deljkovic ise şenliğe katılmaktan gurur duyduğunu ve büyükleriyle birlikte olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.
Ayvaz Dede Şenlikleri'nin ana etkinliği yarın Prusac'ta gerçekleştirilecek. Ayvaz Dede'nin kuraklığın sona ermesi için dua ettiği dağda başlayacak olan etkinlik, Kur'an-ı Kerim ve ilahilerin okunmasının ardından kılınacak öğle namazıyla son bulacak. Her yıl binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen bu şenlikler, Bosna Hersek'te önemli bir kültürel etkinlik olarak biliniyor.
Ayvaz Dede, Balkanlar'da İslam'ı yaymak amacıyla Anadolu'dan Bosna Hersek'e gelen bir Horasan ereni olarak tanınmaktadır. Ayvaz Dede, 500 yılı aşkın süre önce Prusac kasabasında yaşanan kuraklık döneminde dua etmek için dağa çıkmış ve dua sonucunda dağ yarılmış, ırmağın suları akmaya başlamıştır. Bu mucizevi olayın ardından bölge suya kavuşmuş ve halk da Müslüman olmuştur. Ayvaz Dede Şenlikleri, 1947-1990 yılları arasında komünist rejim tarafından yasaklandığı dönemden sonra 1990'da yeniden düzenlenmeye başlamıştır.