Atanamayan uzman çavuşlar tek çatı altında toplandı
Haber Merkezi
Uzmanlıktan ayrılarak kamu dairelerine atama bekleyen uzmanlar tek çatı altında atanamayan Uzmanlar Derneği altında toplandı. Derneğin Manisa Temsilcisi Ramazan İlhan Atanamayan uzmanlar için çözüm beklediklerini belirtti. İlhan " Derneğimizin kuruluş amacı 3269 Sayılı Uzman Erbaş kanununa tabi görev yapmış, sağlık niteliğini kaybetmiş ve kendi isteğiyle ayrılmış Uzman çavuş’ların kanunen kazanılmış haklarının yasal olarak takibini yapmak olacaktır.
29 Ocak 2016 yılından önce göreve başlamış olup; iki yıldan fazla görev yapıp ayrılan kişiler, hak kaybı yaşamaktadır. Kanunda açık bir şekilde belirtilen iki yıl görev yapmış olmak kaydıyla memuriyet hakkı kazanılmıştır denilmektedir. Kamu kurumlarına yapılan başvuru sonuçlarında yedi yıl görev süresi istenilmektedir. Halbuki emsal kararlar olduğu halde yedi yıl şartı öne sürülmektedir.
29.01.2016 tarihinde 3269 sayılı Uzman erbaş kanununda değişiklik yapılarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 92.maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için hizmet süresinin en az yedi yıl olarak değiştirilmiştir. Yedi yıl hizmet yılını tamamlamış olanlara ise açık kadro yoktur denilerek Kanun referansla çalışır hale gelmiştir. Bu haksızlığa dur demek için her türlü kanun önünde hakkımızı alana kadar bu mücadeleye devam edeceğiz.
Atanamayan uzmanlar derneği Manisa il başkanı Ramazan ilhan bizler bu haklı davamızdan hakkımızı alana kadar asla dönmeyeceğiz. Sevdiğimiz mesleğimizi belirli sağlık problemleri ve Ailevi sebeplerden dolayı bırakmak zorunda kaldık. Bir çoğumuzun yuvası yıkıldı, aileleri dağıldı. Daha fazla yuva yıkılmadan aileler dağılmadan bu konu çözüme kavuşturulmalıdır. Sayın devlet büyüklerimize buradan sesleniyorum kanun açık biz ek madde istemiyoruz kanunda yazan hakkımızı istiyoruz”.dedi
Haram zıkkım olsun hakkımız