Dünya’da 4 yıllık lisans eğitimi veren tek yüksekokul
Akhisar Haber NET
Akhisar’da bulunan ve tütün alanında Dünya’da 4 yıllık lisans eğitimi veren tek yüksekokul olan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tütün Eksperliği Yüksekokulu yeni öğrencilerini bekliyor. Her yıl 20 kişi kabul eden Yüksekokul, mühendislik unvanı vermesi sebebiyle SAY puan türünden öğrenci kabul ediyor.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tütün Eksperliği Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Rana Kibar yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “ülkemizde 1890’lı yıllara dayanan Tütün Eksperliği eğitimi, 1993 yılından itibaren Manisa-Akhisar'daki yerleşkesinde Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tütün Eksperliği Yüksekokulunda verilmektedir. Köklü bir geçmişi olan Yüksekokulumuz, 1991 yılından itibaren de Tütün Teknolojisi Mühendisi unvanı ile mezun vermektedir. Mühendis unvanı ile mezun veren tek yüksekokul olma özelliğini de taşımaktadır. Yüksekokulumuzda Tütün Teknolojisi Bölümü 4 yıllık lisans eğitimi vermekle birlikte (isteğe bağlı) 1 yıl İngilizce hazırlık eğitimi de veriliyor.
Tütün Teknolojisi Bölümü’nde endüstriyel değeri yüksek olan tütünün tohumdan ticari ürünlere dönüşme süreci hakkında eğitim verilmektedir. Bunun yanında öğrencilerimiz 8. yarıyılda “İşletmede Mesleki Eğitim” adı altında bir dönem boyunca sektörde çalışmaktadırlar. Öğrencilerimiz, bu dönemde (15 hafta) yalnızca işletmede çalışarak sektörün önde gelen firmalarında tecrübe kazanma imkânı bulmaktadırlar” dedi.
Üniversite sınavında tercih yapacak adaylara Tütün Eksperliği Yüksekokulu Müdürlüğü “Yüksekokulumuz alanında dünyada tek okul olup Akhisar Yerleşkesinde bulunmaktadır. Siz değerli gençleri bu köklü ailenin önce bir öğrencisi daha sonra da bir üyesi olmaya davet ediyoruz. Tecrübeli öğretim elemanı kadrosuyla, eğitim-öğretim süreniz boyunca sektörün önde gelen firmalarından burs imkânı da sağlayan Yüksekokulumuz siz değerli öğrencilerini bekliyor.”şeklinde seslendi.