Ekim Geçidi Sergisi açılıyor
Haber Merkezi
Değerli Sanatçı Gülsün Erbil'in projesi olan geleneksel Ekim Geçidi sergileri 22 yıldır otuzdan fazla şehirde ve yurt dışında ekim ayı içerisinde eş zamanlı olarak yapılıyor.
İlki 29 Ekim 2002 yılında gerçekleşen Ekim Geçidi sergilerinin amacı Atatürk'e ve Cumhuriyet'e bağlı sanatçıların bir araya gelmelerini sağlamaktır.
Katılımcılar heykelden seramiğe, resimden enstelasyona, fotoğraftan videoya disiplinlerarası üretmekte olan çağdaş Türk sanatçılarıdır.
Ekim Geçidi sergisinin konusu yoktur. Her sanatçı kendi özgün konularını üretir. Amacımız Cumhuriyet'imiz sayesinde özgürce üretebildiğimizi hatırlamak ve hatırlatmaktır.
İzmir’de Ekim Geçidi pek çok kez yapıldı. Geçen yıl Akhisarlı Sanatçı Feriha Dağlı’nın çabasıyla çocuk ressamları bünyesine aldı. Feriha Dağlı yaptığı açıklamada, “Bu yıl ikinci kez minik ressamlar sergimize katılıyor. Cumhuriyeti emanet edeceğimiz çocuklarımızla, Atatürk'ümüze olan saygı ve sevgimizi özgürlüğe, barışa laikliğe olan bağlılığımızı vurgulamak istedik. Son olarak belirtmek isterim, bu yüzden bir büyük bir minik ressam birlikte fikriyle sergimizi açıyoruz. Yaşasın Ekim Geçidi, Yaşasın sanat yaşasın Cumhuriyet” dedi.