Erdelli Mahallesi’nde Kahvehane Sohbetleri ile Bağımlılıkla Mücadele Bilinci Artıyor
Haber Merkezi
Akhisar İlçe Müftülüğü Bağımlılıkla Mücadele Koordinatörlüğü tarafından, toplumda bağımlılık konusunda farkındalık yaratmak amacıyla "Bağımlılıkla Mücadelede Dinin Rolü" konulu kahvehane sohbetleri düzenleniyor. Erdelli Mahallesi'nde gerçekleştirilen son program, Din Görevlisi Ömer Çakır'ın koordinasyonunda, Din Hizmetleri Uzmanı Hüseyin Dirgi'nin konuşmacı olarak katılımıyla yapıldı.
Din Hizmetleri Uzmanı Hüseyin Dirgi, sohbette insanın yaratılışındaki yüceliğe ve tertemiz fıtratının korunması gerekliliğine vurgu yaptı. Dirgi, "Yüce Rabbimiz insanı yaratılmışların en şereflisi olarak yaratmıştır ve ona tertemiz bir fıtrat bahşetmiştir. Bu fıtratı korumak için Allah, insanlara belirli sınırlar çizmiştir. Bu sınırların içinde insanın fıtratına uygun olan güzellikler helal, zarar veren çirkinlikler ise yasaklanmıştır" diyerek, bağımlılığın insan üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekti.
Dini perspektiften bağımlılığın, bireyin ve toplumun huzurunu bozan, hayatın önemini ve ciddiyetini unutturan, aklı, iradeyi, zamanı, parayı ve sağlığı heba eden bir olgu olduğunu belirten Dirgi, İslam'ın koruma altına aldığı beş temel değerin (Canın Korunması, Dinin Korunması, Neslin Korunması, Aklın Korunması, Malın Korunması) önemine değindi.
Kahvehane sohbetlerinin temel amacının, vatandaşları bağımlılık konusunda bilinçlendirmek ve bu konuda toplumsal duyarlılığı artırmak olduğunu belirten Erdelli Mahallesi Din Görevlisi Ömer Çakır, "Bu tür sohbetlerle, toplumumuzun her kesimine ulaşmayı ve bağımlılıkla mücadelede farkındalığı artırmayı hedefliyoruz" dedi.
Programın sonunda, katılımcılar sohbetin verimliliğini ve bu tür etkinliklerin toplum üzerindeki olumlu etkilerini vurgulayarak, düzenleyenlere teşekkür ettiler. Akhisar İlçe Müftülüğü'nün bu girişimi, toplumda bağımlılık konusunda bilinç yaratma ve sağlıklı bir toplum yapısının korunması adına önemli bir adım olarak değerlendirildi.
En son Bünyanosmaniye de çalışıp emekli personelinize sorun bakalım araç muayene istasyonun da (TÜVTÜRK ) dışarda bekleme yerindeki kişiler dahil tanışıp konuşmamızı .Daha çooook yolumuz var bizim çok. Önce okuyup ,anlayacağız öğrenmek çok başka bir keyif ve güç kazandırır. Anlatmaktan da etkilisi okumaktır.