Manisa'da Araç Plakalarına Teknolojik Dokunuş: Karekodlu Plakalar Dönemi Başladı
Haber Merkezi
Manisa ve Türkiye genelinde araç sahiplerini yakından ilgilendiren bir dönüşüm başladı. 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla araç plakalarına entegre edilen karekod uygulaması, plaka basım atölyelerinde hayata geçirildi. Yeni ve devredilen motorlu taşıtlar için artık karekodlu plakalar zorunlu hale geldi.
Bu yenilik, Manisa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Karaağaç tarafından açıklandı. Araç plakalarında yer alacak karekod ve seri numarasıyla, Emniyet Genel Müdürlüğü sisteminde plakalar anında görüntülenebilecek. Karaağaç'ın vurguladığı üzere, bu önemli adım, sahte plaka kullanımını engelleme amacı taşıyor ve plaka takibi ile kontrolünü kolaylaştırıyor. Her plakanın üretim tarihi, seri numarası ve üretim yeri bilgileri elektronik ortama kaydedilerek, trafik güvenliğinin artırılması hedefleniyor.
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Genel Başkanı Fevzi Apaydın da bu uygulamanın önemini vurguladı. Yeni otomasyon sistemi ile plakaların üretimden teslime kadar olan yaşam döngüsünün her aşamasının takip edileceğini ve kayıt altına alınacağını belirtti. Bu sistem, sahte plaka üretiminin önüne geçilmesine büyük katkı sağlayacak.
Manisa'da plaka basım işlemi yapan atölyeler, karekodlu plakaları basmaya başladı. Bu uygulama, ilgili bütün araç sahipleri ve yetkili merciler için kolaylık ve güvenlik sağlayacak bir yenilik olarak öne çıkıyor. Araç sahipleri ve plaka basımıyla ilgili tüm süreçler, artık çok daha şeffaf ve takip edilebilir bir hale geliyor.
Manisa ve Türkiye'deki bu yenilik, Karayolları Trafik Kanunu'nun ilgili maddeleri doğrultusunda yürürlüğe konuldu. Bu değişimle birlikte, araç sahiplerinin plakaları üzerinden daha güvenilir bir kimliklendirme ve takip imkanına kavuşması bekleniyor. Aynı zamanda, karekodlu plakaların getirilmesiyle, sahte plakalara bağlı olası yasa dışı faaliyetlerin önüne geçilmesi amaçlanıyor.
1 Hafta once plaka aldım onda yoktu